Kanal Tedavisi Nedir?

Uzun süre tedavi edilmeyen diş çürüklerinin, çeşitli nedenlerle bakterilerin pulpa dokusuna ulaşması veya dişe gelen travmalar sonucunda pulpa dokusu iltihaplanabilir. Bu durumda, soğuk ve sıcak hassasiyeti, dişte renk değişikliği, kendiliğinden oluşan ve özellikle geceleri hissedilen şiddetli ağrılar, apse nedeniyle yüzde şişlik gibi belirtiler gözlemlenir.

Kanal tedavisinin amacı iltihaplı dokuların uzaklaştırılarak, kalan boşluğun doku dostu materyallerle doldurulmasıdır. %90’ın üzerinde başarı  sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Kanal dolgusu yapılırken çeşitli aşamalarda röntgen çekilerek, tam kök ucuna kadar dolum yapılması önemlidir.

Kanal Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Pulpa dokusu iltihabı sonucu çok şiddetli ağrılar ve dişin kök ucunda lezyonlar görülebilir. Bu durum diş kayıplarına neden olabilir. Kanal tedavisi, bu dişlerin kaybını önler ve restorasyonlarının yapılarak uzun yıllar fonksiyon ve estetik açıdan kullanılmasını sağlar.

Bu dişlerin çekimi sonucu ihtiyaç duyulabilecek implant veya köprü tedavilerine göre daha ekonomik bir tedavi olması büyük avantaj oluşturur. Kanal tedavisi uygulanmadan dişin çekimine gitmek hatalı bir uygulama olacaktır.

Kanal Tedavisi Yapılmış Dişlerde Renk Değişikliği Neden Oluşur  ve Nasıl Giderilir?

Kanal tedavisi sırasında dişin pulpa dokusu çıkarıldığı için diş beslenemez ve yapısındaki su azalır. Kullanılan kanal dolgu maddesine bağlı olarak da, dişin renginde koyulaşma görülebilir. Kanal tedavisine bağlı renkleşmelerde, özel bir beyazlatma tedavisi uygulanarak dişin rengi normale döndürülebilir.

[elfsight_social_share_buttons id=”1″]