Ortodontik Tedavi-Diş Teli

Diş, çene, yüz bölgesinde iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma,çiğneme,konuşma,gülme) sağlama-yı, mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmayı ve tedavi etmeyi hedefleyen uzmanlık dalıdır.

Kaç Çeşit Ortodontik Tedavi Vardır?

 1. Hareketli Ortodontik Tedavi : Kötü alışkanlıkar (parmak emme,anormal yutkunma) sonucu oluşabilicek sorunları önlemek,daimi dişlere yer açmak veya basit diş kaynaklı malokluzyonları düzeltmek amacıyla çeşitli hareketli aygıtların kullanıldığı tedavi şeklidir.
 2. Sabit Ortodontik Tedavisi: Dişlerin üzerine yapışan,tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bu tedavi sağlıklı diş ve dişetine sahip her yaşta bireye uygulanabilmektedir.

Ortodontik Problemlerin Oluşma Nedenleri

 1. Genetik (kalıtsal) düzensizlikler
 2. Doğumsal anormallikler (dudak-damak yarığı)
 3. Parmak emme, kalem ısırmak, atipik yutkunma (dilin dişler arasına sokulması) , uzun süreli biberon ve yalancı emzik kullanımı gibi sonradan kalınmış alışkanlıklar iskeletsel ve dişsel yapıda problemlere neden olabilmektedir.
 4. Süt dişlerinin erken kaybı ve süt dişlerindeki madde kaybına neden olan büyük çürükler daimi dişlerde sürme problemlerine neden olabilmektedir.
 5. Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar ortodontik bozuklukların nedeni olabilmektedir.
 6. Çocukluktan beri ağız solunumu yapılması sonucu, baş posturünün değişmesine ve iskeletsel gelişimin bozulmasına neden olur.

Ortodontik Problemlerin Belirtileri Nelerdir ?

Çocuklarda oluşabilecek bazı belirtiler aileler tarafından da teşhis edilebilirler.

1. Çocukların bazı alışkanlıkları ortodontik problemlere yol açabilmektedir.

 • Ağız açık uyuma ve ağız solunumunun yapılması
 • Dilin yutkunma sırasında dışarı çıkması
 • Parmak, biberon, yalancı emzik emme alışkanlıklarının devam etmesi
 • Yanak-dudak ısırmak
 • Tırnak ve kalem ısırmak
 • Isırma ve çiğnemede zorluk
 • Konuşma bozuklukları
 • Diş sıkmak ve gıcırdatma

2. Çene yapısı ile ilgili unsurlar ;

 • Dengeli olmayan yüz görünümü
 •  Alt yada üst çenenin ağız dışından belirgin olacak şekilde aşırı önde ya da arkada olması
 • Dudakları rahat kapatamama
 • Çenenin sağ veya sol tarafa doğru kaymış olması

3. Dişsel yapı ile ilgili

 • Alt veya üst dişlerin çok önde ya da arkada olması
 • Alt veya üst dişlerin birbirlerini örtmesi, alt ve üst dişler arasında açıklık olması.
 • Alt veya üst dişlerin çok aralık ya da sıkışık olması
 • Alt veya üst çenedeki sağ veya sol taraftaki dişlerin eş zamanlı çürümesi

Ortodontik Tedavinin Faydaları

 1. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin , ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zordur. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır. Genellikle arayüz çürüklerine ve dişeti hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu tür dişeti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır. Ortadontik tedavi sonucunda çürük, dişeti hastalıklarının oluşumu engellenmiş olur.
 2. Kapanış bozukluklarına bağlı olarak da oluşabilen fonksiyonel sorunların (çene eklemi gibi) oluşumunu çoğaltmak da olup bu bozuklukların tedavilerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
 3. Estetik kaygının giderilmesi sağlanır.
 4. Proteze hazırlık amacıyla ortodontik tedavi yapılabileceği gibi kimi zaman ortodontik tedavi sayesinde protez ihtiyacı oradan kalkabilir.
 5. Çiğneme ,konuşma ,solunum gibi fonksiyonlar düzenlenir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavi süresi, malokluzyon un tipine tedavisinin şekline, kullanılan apereylerin çeşitliliğine göre oldukça değişiklik gösterir. Dişsel bozukluklar diş çekilerek veya çekimsiz olarak tedavi edilebilen bu süre 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir. İskeletsel kaynaklı problemlerin süresi işi bireyin yaşına göre değişmektedir. Bu tür tedavilerde bireyin büyüme ve gelişimi periodunun takip edilmesiyle tedavi süresi 3 yıla çıkabilmektedir. Bu süre genellikle 4-6 haftada bir kontrol yapılır ve tellerde gerekli oklutmasyonlar yapılır.

[elfsight_social_share_buttons id=”1″]